هم نظری کارفرمایان و دولت در افزایش سطح معیشت کارگران

به گزارش خبرنگاران، علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار در برنامه عصر امروز گفتگوی 18:30 شبکه خبر درباره درخواست نمایندگان کارگری در خصوص بازنگری در میزان دستمزد 97 گفت: برای افزایش دستمزد کارگران در روزه های خاتمه سال گذشته جلسات زیادی در شورای عالی کار برگزار گردید که بعد از نشست های متعدد، حداقل دستمزد کارگران در سال جدید با افزایش 19.5 درصدی نسبت به سال گذشته مشخص شد.

هم نظری کارفرمایان و دولت در افزایش سطح معیشت کارگران

وی ادامه داد: از ابتدای سال 97 با شرایطی بوجود آمده در اقتصاد و افزایش نرخ ارز و سایر مولفه های تاثیر گذار در نرخ تورم، قدرت خرید کارگران مجددا کاهش پیدا کرد اما تا اوایل تیر ماه به استناد گفته مسئولین، تصور ما از اوضاع اقتصادی، تصوری تاثیر کوتاه مدت و گذار بود.

خدایی اضافه نمود: اما مقایسه شاخص های معین نماینده وضعیت معیشت کارگران در هفته اول تیرماه در مقایسه با هفته آخر دیماه نشان می دهد قدرت خرید کارگران 48.2 درصد کاهش پیدا نموده که با توجه به تداوم شرایط اقتصادی این روند ادامه دارد.

عضو کارگری شورای عالی گفت: با توجه به تجربه مشابه تغییر ناگهانی قیمت ها در سال 1391 به دلیل آثار ناشی از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، نگران وضعیت معیشتی و قدرت خرید کارگران شدیم که با توجه به تغییر همه شاخص های تاثیر گذار در افزایش قیمت ها، درخواست افزایش مجدد دستمزد در امسال را در اواخر تیرماه به شورای عالی کار ارائه دادیم.

این فعال کارگری تاکید نمود: نماینده دولت و کارفرما بار مسئولیت جبران کاهش قدرت خرید کارگران را به دوش یکدیگر می اندازند.

نماینده کارفرمایان: منتظر پیشنهادات دولت برای افزایش قدرت خرید کارگران هستیم

در ادامه این نشست نیز، اصغر آهنی ها عضو کارفرمایی شورای عالی کار در ارتباط تلفنی با برنامه 18:30 شبکه خبر با بیان اینکه بر اساس ماده 41 قانون کار در هر سال فقط یکبار باید در جلسات شورای عالی کار نسبت به افزایش حقوق کارگران اقدام کرد، گفت: به رغم اینکه در ابتدای امسال میزان دستمزد کارگران حدود 20 درصد افزایش یافت، اما همچنان قدرت خرید کارگران به دلیل شرایط ویژه اقتصادی کاهش پیدا کرد.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار با اشاره به اینکه در یک جنگ اقتصادی به سر می بریم اضافه نمود: جهش در قیمت ها و هزینه ها آسیب های جبران ناپذیری بر پیکره فراوری وارد می نماید و همه از این وضعیت متضرر می شوند.

عضو کارفرمایی شورای عالی کار با اشاره به اینکه فراورینماینده ها بیشتر از تورم ضرر نموده اند ادامه داد: دولت باید از محل افزایش نرخ ارز و درآمدهای دریافتی از این محل، بودجه ای را به عنوان کمک به قشر ضعیف و کارگران اختصاص دهد.

آهنی ها تاکید نمود: در جلسه هفته آینده کارگروه دستمزد شورای عالی کار ، منتظر دریافت پیشنهادات دولت برای حل مشکل کاهش قدرت خرید کارگران هستیم.

نماینده دولت: قدرت از دست رفته کارگران باید بازشود

اسماعیل ظریفی آزاد مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه با کاهش قدرت خرید کارگران روبرو ایم که ناشی از کاهش نرخ و قدرت پول ملی است، گفت: با توجه به تقاضای کارگران مبنی بر درخواست مجدد بازنگری در دستمزد 97 تشکیل جلسات مربوطه در این خصوص در دستور کار نهاده شد.

اسماعیل ظریفی آزاد با اشاره به جلسه گذشته شورای عالی کار در اوایل مردادماه با دستور کار آنالیز راهکارهای جبران کاهش قدرت خرید کارگران اضافه نمود: در این نشست قرار براین شد نمایندگان کارگری و کارفرمایی شورای عالی کار در مورد تقویت وضعیت معیشتی کارگران پیشنهادات خود را ارائه نمایند.

این مقام مسئول در وزارت کار ادامه داد: در این شرایط اقتصادی کارفرمان نیز مانند کارگران متضرر گردیده اند که باید با احتیاط بیشتری در خصوص تقویت قدرت خرید جامعه کارگری تصمیم گیری کرد تا اوضاع بدتر نشود و آسیب های جانبی بوجود نیاورد.

وی به سابقه تامین کالاهای اساسی برای کارگران در گذشته اشاره نمود و اضافه نمود: ارائه و توزیع سبد کالاهای اساسی می تواند در افزایش قدرت خرید کارگران تاثیر گذار باشد اما باید کمک کنیم قدرت خرید از دست رفته باز شود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "هم نظری کارفرمایان و دولت در افزایش سطح معیشت کارگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هم نظری کارفرمایان و دولت در افزایش سطح معیشت کارگران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید