مشهورترین شهرهای روی آب ، خانه های شناور بر روی آب

به گزارش مجله نایس پاتوق، یکی از مشهورترین شهرهای روی آب، که تقریبا تمامی مردم جهان آن را می شناسند، شهر ونیز ایتالیاست. شهری که خانه های آن بر روی کانال های آب قرار گرفته اند و مردم با استفاده از قایق در شهر تردد می نمایند. علاوه بر ونیز شهرهای زیبای دیگری نیز بر روی آب شناور هستند که شاید کمتر نام آن ها شنیده باشید و حتی از وجود آن ها آگاهی نداشته باشید. در این بخش قصد داریم تا زیباترین شهرهای روی آب در جهان را معرفی نماییم. با ما همراه باشید.

مشهورترین شهرهای روی آب ، خانه های شناور بر روی آب

جزیره سانتاکروز دل ایسلوته در کلمبیا

سانتاکروز دل ایسلوته (Santa Cruz del Islote)، جزیره کوچکی است که در کلمبیا و در نزدیکی جزایر کارائیب واقع شده است. این جزیره با 1200 نفر، به عنوان پرجمعیت ترین جزیره دنیا مخصوشناخته می شود. تمامی سطح جزیره از خانه های مسکونی پوشیده شده وهیچ زمین خالی و حتی ساحل سرگرمیی و پلاژ نیز در آن وجود ندارد. مردم این بخش برای دفن مردگان خود به سرزمین اصلی خودشان می روند. زیرا در این جزیره هیچ گورستانی برای خاکسپاری مردگان نیست. در جزیره سانتاکروز دل ایسلوته نیروی برق نیز وجود ندارد و ساکنان این جا آب آشامیدنی خود را از سرزمین مادری شان تهیه می نمایند.

شهر فلورِس در گواتمالا

فلورس(Flores) شهری است در گواتمالا که به دو بخش قدیمی و تازه تقسیم شده است. این دو بخش به وسیله یک جاده باریک از هم جدا می شوند. بخش قدیمی شهر فلورانس با 15000 نفر جمعیت بر روی جزیره ای قرار گرفته است که این جزیره بر روی دریاچه پیتن ایتزا واقع شده است و از زیباترین شهرهای روی آب در دنیا است. به علت مجاورت این جزیره با ویرانه های مایان، فلورس به یکی از پرگردشگرترین شهرهای گواتمالا تبدیل شده است. از این رو رستوران ها، کافه ها و تورهای گردشگری زیادی در این شهر دیده می شود. انواع اقامتگاه های فلورس نیز آماده خدمت رسانی به مسافران و گردشگر های این شهر هستند. شهر فلورس با توجه به سال ها استعمار، دارای یک معماری غربی می باشد. خیابان های این شهر از سنگفرش پوشیده شده و مردم آن عمدتا پیاده یا با دوچرخه در آن رفت و آمد می نمایند.

جزیره مکزکالتایتن در مکزیک

در سواحل استان نایاریت در مکزیک، جزیره کوچکی قرار گرفته که به دست انسان ساخته شده است. این جزیره که مکزکالتایتن (mexcaltitan) نامیده می شود، به علت آثار باستانی بر جای مانده از قوم آزتک ها، سالانه گردشگران زیادی را به سمت خورد جذب می نماید. در جزیره مکزکالتایتن جمعیتی حدود 800 نفر سکونت دارند که عمده در آمد مالی شان را از صنعت گردشگری به دست می آورند. این جزیره در فصل های خشک مانند جزایر معمولی است اما در فصل های بارندگی، آب سطح جزیره را در برگرفته و خانه ها بر روی آن شناور می شوند. در این هنگام برای تردد در شهر از قایق استفاده می شود.

جزیره لیندااُ در آلمان

لیندااُ (Lindau) جزیره ایست که در استان باورایا و در بخش شرقی دریاچه کنستانس واقع شده است. مساحت این جزیره 748 متر مربع بوده و حدود 25000 نفر در آن ساکن هستند. این جزیره را می توان یک شهر تاریخی نامید؛ زیرا آثاری تاریخی در این مکان به جای مانده که گفته می شود مربوط به امپراتوری روم در قرن یکم میلادی می باشد و از زیباترین شهرهای روی آب در دنیا است. بعلاوه صومعه ای در لیندااُ وجود دارد که آن را متعلق به قرن سیزدهم می دانند. این جزیره یک مکان گردشگری بوده و سالانه علاقه مندان زیادی را به سمت خود جذب می نماید. از این رو عمده در آمد مردم این منطقه از صنعت گردشگری تامین می شود.

روستای گانویه در جمهوری بِنین

گانویه(Ganvie) نام روستایی است که بر روی دریاچه نوکویه در کشور بنین و در بخش غربی آفریقا قرار گرفته است و از مشهورترین شهرهای روی آب دنیا است. این روستا به عنوان بزرگ ترین روستای دریاچه ای آفریقا شناخته شده و دارای مناظری زیبا و بی نظیر می باشد. این شهر که اکنون بیش از 200 هزار نفر در آن سکونت دارند، در قرن 16 و 17 میلادی برای دفاع از شکارچیان انسان در این منطقه ساخته شد. کشور بنین در شروع قرن 17 به صورت قبیله ای اداره می شد. در آن موقع این کشور در دست بزرگ ترین قبیله بنین با نام فون ها بود. این قبیله اقوام کوچک تر را شکار نموده و به عنوان برده به پرتغالی ها می فروختند. از این رو قوم های کوچک تر برای دفاع در مقابل این شکارچیان شهر گانویه را بنا کردند. این روستای شناور بر روی آب به عنوان ونیز آفریقا شناخته شده و مردم آن برای رفت و آمد از قایق استفاده می نمایند.

دهکده یوروس در پرو

دهکده یوروس (Uros) بر روی دریاچه تیتیکاکا در پرو قرار گرفته است و از مشهورترین شهرهای روی آب دنیا است. این دهکده با شهرها و دهکده های شناور دیگر دنیا متفاوت می باشد. مردم این مکان خانه هایی را با نوعی نی خشک درست نموده و به آب می اندازند. نی خشک استفاده شده در ساخت این خانه ها، توتورا نام دارد. توتورا با قرار گرفتن بر روی آب سنگین شده و به صورت ثابت همان جا باقی می مانند. عمر میانه این خانه ها 30 سال می باشد، اما ضروری است تا آن ها هرساله ترمیم شده و از بالا جایگزین شوند. در غیر این صورت دچار پوسیدگی شده و در آب فرو می روند. این دهکده با توجه به تغییر فصل، بین 100 تا 2000 نفر جمعیت دارد. ساکنان این منطقه نیازهای خود را به صورت اولیه از اطراف دریاچه تامین می نمایند و تنها فعالیت مالی آن ها فراوری صنایع دستی است.

شهر ووژِن در چین

ووژن(Wuzhen) یکی از شهرهای آبی است که در جنوب رود یانگ تسه (Yangtze) و در استان ژجیانگ (Zhejiang) چین واقع شده است. این شهر باستانی دارای مناظری فوق العاده زیبا و چشم اندازهایی بی نظیر می باشد که آن را در بین گردشگران محبوب نموده است. این شهر 1300 ساله دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی است. از جاذبه های تاریخی این شهر می توان به پل های سنگی قدیمی و کنده کاری های چوبی آن اشاره نمود. هتل های مجلل و تورهای گردشگری متنوعی در این شهر وجود دارد که در ساخت سفری مجذوب کننده و خاطره انگیز به مسافران یاری می نماید. یکی از سرگرمیات مهم و مجذوب کننده شهر ووژن، سوار شدن بر روی تاکسی های آبی و گردش در شهر می باشد. این سرگرمی یک تجربه عالی و خاطره انگیز برای بازدیدنمایندگان این شهر می باشد.

روستای هَلونگ در ویتنام

روستای هلونگ (Halong) روستای شناور دیگریست که در بخش شمال شرقی ویتنام و در خلیج هلونگ قرار گرفته است. این خلیج یکی از از سایت های مهم دنیای یونسکو بوده و سالانه گردشگران زیادی برای تماشای چشم اندازهای زیبای آن به این جا سفر می نمایند. گردشگران و بازدید نمایندگان بر روی قایق هایی سوار شده و در بر روی آب گردش می نمایند و به تماشای صخره های بزرگ و زیبای درون آب می پردازند. مردم این روستا هیچ فعالیت گردشگری نداشته و زندگی خود را به وسیله ماهیگیری می گذرانند.

دهکده کوپانی در تایلند

دهکده کوپانی (Koh Panyi) یک دهکده ماهیگیری است که در استان فَنگ آنگای تایلند واقع شده است و از مشهورترین شهرهای روی آب دنیا است. این منطقه را می توان یکی از زیباترین منطقه ها تایلند معرفی کرد که سالانه گردشگران بسیاری از آن بازدید می نمایند. یکی از مجذوب کننده ترین و متفاوت ترین دیدنی های این دهکده زمین فوتبال شناور می باشد که بچه ها روستا آن را درست نموده اند. این زمین فوتبال با استفاده از تکه چوب های قدیمی و قایق های ماهیگیری ساخته می شود. دهکده کوپانی برای اولین بار به وسیله دو خانواده قدیمی در این منطقه ساخته شد. در حال حاضر جمعیت این دهکده 2000 نفر می باشد که بیشتر آن ها از همین دو خانواده هستند. شغل اصلی مردم این دهکده در قدیم ماهیگیری بوده است، اما اکنون به علت رشد صنعت گردشگری در این منطقه در آمد اصلی آن ها از این بخش تامین می شود

منبع: همگردی
انتشار: 2 بهمن 1401 بروزرسانی: 2 بهمن 1401 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 2165

به "مشهورترین شهرهای روی آب ، خانه های شناور بر روی آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشهورترین شهرهای روی آب ، خانه های شناور بر روی آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید