با همسر پرخاشگر چطور رفتار کنیم؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، همه ما حق داریم خشمگین شویم، اما مهم این است که چگونه خشم مان را ابراز کنیم. خشم می تواند یک رنجش و ناراحتی جزیی یا در نوع حاد آن، واکنشی فیزیکی و خارج از عرف باشد. واکنش افراد مختلف در مقابل احساس خشم فرق دارد.

با همسر پرخاشگر چطور رفتار کنیم؟

به گزارش ایرنا، بعضی افراد خشم خود را فرو می خورند و نمی خواهند کسی متوجه گردد که آن ها تا چه حد عصبانی و ناراحت هستند. آن ها به شدت رفتار خود را کنترل می نمایند و هیچ نشانه ای از عصبانیت از خودشان بروز نمی دهند.

بعضی افراد نیز هنگام احساس خشم، رفتار های پرخاشگرانه ای از خود نشان می دهند. با صدای بلند فریاد می زنند، ناسزا می گویند، دیگران را کتک می زنند، آن ها را مسخره می نمایند، به صحبت دیگران گوش نمی نمایند و حقوق دیگران را نادیده می گیرند.

بعضی دیگر زمان احساس خشم آرام، ولی محکم صحبت می نمایند و سخن دیگران را قطع نمی نمایند، بعلاوه احساسات خود را شفاف و محترمانه بیان می نمایند آن هم بدون این که حقوق دیگران را نادیده بگیرند.

به این رفتارها، رفتار های جرات مندانه می گویند. فرد با یاری رفتار جرات مندانه می تواند بدون پرخاشگری، بددهنی و خودخوری به دیگران نشان دهد که عصبانی و ناراحت شده است. درادامه راهکار هایی برای مدیریت خشم و پرخاشگری می آید.

ناکامی اصلی ترین علت پرخاشگری

یکی از مهم ترین علل اصلی پرخاشگری، ناکامی در تامین احتیاجهاست. فرد زمانی که احتیاجهایش از جمله احتیاج به محبت، توجه یا احترام برآورده نگردد، احساس ناکامی می نماید و این ناکامی زمینه ساز بروز پرخاشگری می گردد.

چند راهکار برای رفتار با همسر پرخاشگر

- به رفتار های درست همسرتان هر چند ناچیز و اندک باشد توجه و احساس خوب خود را در خصوص رفتارهایش بیان کنید.

- هرگز مقابله به مثل نکنید و به بددهنی های وی پاسخ ندهید، زیرا این رفتار موجب تشدید رفتار همسرتان می گردد.

- زمانی که همسرتان در شرایط روحی مناسبی واقع شده است، درباره تاثیرات منفی بددهنی بر احساس و رفتار شما و زندگی مشترک تان صحبت کنید.

- در صورتی که همسرتان دوستان ناباب و بد دهنی دارد، سعی کنید ارتباط او را با آن ها به روش های مختلف و با تدبیر، کمتر و در نهایت قطع کنید و همزمان ارتباط خود را با بستگان و دوستانی که رفتار های مناسب وبهتری دارند، افزایش دهید.

- به خودتان مسلط باشید. بسیاری از جر و بحث ها و مسائل بین زوجین، به علت تسلط نداشتن آن ها بر هیجانات به وجود می آید. گاهی اوقات زوجین با واکنش نامناسب از جمله (بی اعتنایی و بی توجهی، پرخاشگری و خشونت) ناخواسته به رفتار های اشتباه یکدیگر دامن می زنند و متاسفانه چرخه معیوبی را ایجاد می نمایند به این معنا که رفتار های منفی همسر باعث خشم و عصبانیت زوج یا زوجه می گردد و رفتار خشمگین زوج یا زوجه باعث افزایش رفتار های منفی همسرش خواهد شد. دقت کنید در این چرخه معیوب گرفتار نشوید.

توصیه هایی به همسران پرخاشگر

در ادامه راهکار هایی برای مدیریت خشم به همسران پرخاشگر ارائه می گردد:

موقعیت را ترک کنید

زمانی که فکر می کنید در صورت ادامه بحث دیگر نمی توانید خشم خود را کنترل کنید ادامه صحبت تان را به زمان دیگری موکول کنید، با این کار به خود و همسرتان فرصت می دهید تا از عصبانیت و خشم فاصله بگیرید و رفتار مناسب تری داشته باشید.

برای این منظور می توانید به همسرتان بگویید: الان شرایط روحی مناسبی نداریم، ممکن است حرف هایی بزنیم که بعدا هر 2 پشیمان شویم. بهتر است در شرایط بهتری با یکدیگر صحبت کنیم یا این که من الان عصبانی ام، بعدا در خصوص این موضوع صحبت خواهیم کرد.

احساس منفی خود را بیان کنید

نکته مهم این است اگر ناراحتی خود را به زبان نیاورید کسی نمی داند که شما چه احساسی دارید. به جای نمایش خشم و پرخاشگری (به طور مثال اخم کردن، سخن نگفتن، داد و فریاد زدن، فحاشی و بددهنی) با استفاده از کلمات مناسب احساس خود را بیان کنید.

در زبان فارسی واژه های گوناگون و متنوعی برای بیان احساسات و افکار وجود دارد. مثلا بیان کنید زمانی که به حرف های من توجه نمی کنی، ناراحت می شوم. با بیان احساسات خود، زمینه مناسبی را برای حل مسئله ای که چنین احساساتی را به وجود آورده است، فراهم می کنید.

مراقب کلام خود باشید

تحقیر، توهین، تهدید، سرزنش و پرخاشگری نکنید. دقت کنید اگر صدای تان بلندتر از همسرتان باشد یا به تندی و با پرخاشگری با وی صحبت می کنید کمی مکث کنید تا آرام شوید. دشنام و ناسزا بحث را به مشاجره تبدیل می نماید.

بعلاوه گاهی می توانید موضوع بحث را تغییر دهید. برای مثال فرض کنید در خلال بحث به جای پاسخ نه از ناسزا استفاده گردد. از این لحظه به بعد خواهید دید که موضوع بحث هر چه باشد، به رد و بدل دشنام میان دو فرد تبدیل می گردد.

به پیامد رفتار خود فکر کنید

فحاشی و بددهنی از اعتبار و احترام شما می کاهد، روابط شما را با دیگران به خطر می اندازد، موجب آزار دیگران می گردد و مهم ترین پیامد آن این است که شرایط را بحرانی تر و سخت تر می نماید.

خود را آرام کنید

تکنیک هایی مانند تنفس عمیق، شست و شوی دست و صورت، نوشیدن آب و پیاده روی در کاهش خشم و عصبانیت موثر است.

مسائل و مسائل خود را حل کنید

به این موضوع فکر کنید که آیا فحاشی و بددهنی به حل مشکل شما یاریی خواهد نمود؟ فحاشی نه تنها به حل مشکل یاریی نمی نماید بلکه به تیره شدن روابط بین شما و اطرافیانتان می انجامد. بدین منظور نخست مشکل خود را به طور دقیق تعریف و سپس راهکار هایی برای آن انتخاب کنید، آن گاه نکات مثبت و منفی هر راهکار را آنالیز و در خاتمه برترین راهکار را انتخاب کنید.

از عذرخواهی نترسید

اگر متوجه شدید رفتار شما باعث ناراحتی و عصبانیت همسرتان شده است، عذرخواهی کنید. این موضوع برای ترمیم رابطه و کاهش اثرات زیانبار پرخاشگری لازم است.

منبع: فرارو
انتشار: 9 شهریور 1401 بروزرسانی: 9 شهریور 1401 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 2096

به "با همسر پرخاشگر چطور رفتار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با همسر پرخاشگر چطور رفتار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید