یارانه بگیران پر مصرف چه کسانی هستند؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، دولت ملاک غربالگری یارانه بگیران را میزان بالای مصرف از حد معینی اعلام نموده است، آن هم بدون هیچ توضیحی در رابطه با اینکه مصرف چه کالا و خدمات و تا چه اندازه معیار خواهد بود، با این حال بعید نیست که میزان مصرف حامل های انرژی یکی از ملاک ها باشد.

یارانه بگیران پر مصرف چه کسانی هستند؟

به گزارش مجله نایس پاتوق، در اجرای تکلیف قانون بودجه 1398 آئین نامه مربوطه بعد از حدود چهار ماه در هیات دولت تصویب شده و قرار است بعد از اعلام نظرنهایی وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین سازمان برنامه و بودجه به عنوان مسئولان شناسایی دهک های بالا، غربالگری از از سرانجام شهریور ماه آغاز گردد.

با این حال در آستانه غربالگری جمعیت حدود 78 میلیون نفری یارانه بگیر، تاکنون هیچ شرح شفاف و معینی در خصوص اینکه ملاک دولت برای حذف چیست، ارائه نشده و تنها وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اعلام اینکه سقف درآمدی معینی برای حذف یارانه وجود ندارد و نشان تمکن در سه دهک بالا میزان مصرف خانوارها خواهد بود اکتفا نموده است.

در اظهارات شریعتمداری آمده که آن دسته از خانواده ها که میزان مصرف شان از حد معین بالاتر است مشمول حذف یارانه می شوند.

تا اینجا معین آن است که بر خلاف آنچه که طی سال های گذشته بر حذف یارانه بگیران پردرآمد از سوی دولت، مجلس و کارشناسان تاکید می شد، این روش در دستور کار نیست و میزان درآمد ماهانه ملاک حذف نخواهد بود.

اما اینکه گفته شده معیار بر مبنای مصرف خانوارها از حدی بالاتر قرار گرفته با خود ابهامات زیادی به همراه دارد که تا کنون پاسخی در خصوص آن وجود نداشته است؛ اینکه مصرف بالا، منظور مصرف کدام کالا و خدمات است؟ حد این مصرف چقدر است و پرمصرف بر چه مبنایی تعریف شده است؟ بانک های اطلاعاتی کدام بخش های مصرفی را کاملا پوشش می دهد که مبنای حذف یارانه بگیران قرار گیرد؟

در این بین تا حدی می توان گفت که مصرف بالا نمی تواند منظور میزان کالاهای خوراکی باشد که خانوارها تهیه می نمایند، چراکه در این مورد امکان چندانی برای شناسایی وجود ندارد. بر این اساس مصرف کالا و خدماتی می تواند ملاک باشد که دولت بابت آنها از خانوارها هزینه دریافت می نماید که از جمله آن سوخت و انواع حامل های انرژی خواهد بود که میزان مصرف هر خانواری تحت نظارت دولت قرار گرفته است.

این در حالی است که در سال گذشته و در جریان تدوین برنامه دولت به منظور اصلاح روند فعلی حامل های انرژی و توزیع یارانه های پنهان یکی از پیشنهادات مطرح شده برای اصلاح به تغییر قیمت بر مبنای مصرف افراد بر می گشت که البته در نهایت برای بودجه امسال اجرایی نشد.

به هر ترتیب ارائه شرح صریح در خصوص برنامه دولت به منظور غربالگری یارانه بگیران و روشن شدن سازوکار این موضوع از مطالبات عموم بوده و انتظار می رود قبل از اجرای طرح اطلاع رسانی شده و به ابهامات پاسخ داده گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 361

به "یارانه بگیران پر مصرف چه کسانی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یارانه بگیران پر مصرف چه کسانی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید