گروه طالبان پیش از این با هماهنگی پاکستان چندین مرتبه به چین سفر نموده است

به گزارش مجله نایس پاتوق، خبرنگاران: سخنگوی رئیس جمهور سابق افغانستان مدعی شده است که گروه طالبان پیش از سفر چندی پیش خود به چین، در سال های گذشته نیز با هماهنگی سازمان اطلاعات ارتش پاکستنان به این کشور و سایر کشورها سفر نموده است.

گروه طالبان پیش از این با هماهنگی پاکستان چندین مرتبه به چین سفر نموده است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ایمل فیضی سخنگوى حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان می گوید: طالبان در ماه نوامبر و قبل از آن به چین سفرهایى داشته و این سفرها از سوى سازمان اطلاعات ارتش پاکستان تنظیم شده است.

روزنامۀ پاکستانى دی نیوز اینترنشنال روز گذشته گزارش داد یک هیئت بلند پایه دفتر قطر طالبان به ریاست قارى دین محمد در ماه نوامبر به چین سفر و با مقام هاى چینى گفت وگو کرده است.

یک منبع طالبان که از ذکر نام خود خوددارى کرده، گفته است که این سفر با هدف آگاهى مقام هاى چینى از موضع طالبان در قبال برنامۀ صلح انجام شده است.

فیضى در همین رابطه مدعی شد: در جریان سال های گذشته طالبان توسط سازمان اطلاعات ارتش پاکستان به بعضی از کشور ها سفر کردند که یکی از آن ها چین بوده است.

به گفته وی، هیچ هیئتی از طالبان تاکنون به تنهایی به چین سفر نکرده است.

فیضى گفت: همین سفر ماه نوامبر و سفر های پیشین طالبان به چین از سوی پاکستان تنظیم شده بودند و این سفر ها تحت رهبری مسئولین اطلاعاتی پاکستان انجام شده است.

به گفته وى، حکومت چین همواره حکومت افغانستان (شخص رئیس جمهور) را از این سفر ها و مذاکرات آگاه ساخته ولی همواره شدیداً مخالف مطبوعاتی شدن موضوع این سفر ها و مذاکرات بوده است.

سخنگوى کرزی بیان داشت: هدف این سفر ها برای پاکستان امتیازگیری از چین و معامله با آن کشور بوده است و برای چین دریافت تماس و انجام ملاقات با هیئت طالبان با هدف حفظ منافع آن کشور در افغانستان، پاکستان و منطقه بوده است.

حکومت افغانستان و گروه طالبان تاکنون در خصوص سفر هیئت طالبان به چین واکنشی نشان نداده اند.

بعضی از کارشناسان بر این باورند که هیئت طالبان در چین 2 مطلب را می تواند دنبال کند؛ یکی پیشبرد مذاکرات صلح از راه پکن و دیگری معامله با این کشور برای مبارزه با حضور احتمالی ایغورها در مناطقی از خاک پاکستان و افغانستان.

پ

منبع: تسنیم
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 555

به "گروه طالبان پیش از این با هماهنگی پاکستان چندین مرتبه به چین سفر نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروه طالبان پیش از این با هماهنگی پاکستان چندین مرتبه به چین سفر نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید