چگونگی حفظ اسناد و مدارک مسافرت خارج از کشور

به گزارش مجله نایس پاتوق، رئیس پلیس بین الملل ناجا در یادداشتی به چگونگی حفظ اسناد و مدارک مسافرت خارج از کشور پرداخته است.

چگونگی حفظ اسناد و مدارک مسافرت خارج از کشور

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سردارهادی شیرزاد در یادداشتی پیرامون چگونگی حفظ اسناد و مدارک مسافرت خارج از کشور چنین مطرح کرد: گذرنامه شما در دست افراد نادرست، مانند سلاح است؛ گذرنامه شما در هر زمان و مکان به اندازه کارت اعتباری شما با ارزش است. گذرنامه های سرقت شده و گمشده برای تروریست ها و جنایتکاران بین المللی که از آن ها برای عبور از مرز های غیر مجاز و غیر قانونی استفاده می نمایند، بسیار ارزشمند است. در چندین حمله تروریستی مهم دهه های اخیر، عاملان ترور با استفاده از گذرنامه های نامعتبر برای پنهان کردن هویت خود در سطح بین المللی سفر نموده اند.

گذرنامه گمشده یا دزدیده شده می تواند به فراریان برای فرار از عدالت، سفر تروریست ها به مناطق درگیری و شبکه های قاچاق انسان برای قربانیان خود در مرز ها یاری کند. حتی اگر کسی قصد سفر با گذرنامه شما را نداشته باشد، باز هم می تواند شما را در مقابل سرقت هویت (سوء استفاده از هویت شما) آسیب پذیر کند. هرکسی می تواند از گذرنامه شما برای افتتاح حساب بانکی به عنوان بخشی از فرایند پولشویی در جهت مقاصد جنایی استفاده کند.

رئیس پلیس بین الملل ناجا در بخش دیگری از این یادداشت آورده است: از آنجا که نحوه گزارش گذرنامه گمشده یا سرقت شده در کشور ها متفاوت است موضوع را فوراً به پلیس یا مقام مسئول دیگر گزارش دهید. در بعضی از کشور ها شما می توانید گذرنامه خود را به صورت آنلاین در وب سایت رسمی دولت خود لغو کنیدکه ممکن است شما احتیاج به پر کردن فرم در ایستگاه پلیس محلی خود را داشته باشید.

هنگامی که گذرنامه خود را مفقود یا مسروقه گزارش می کنید، پلیس کشور شما مطابق با رویه های عملیاتی استاندارد ملی آن ها را وارد پایگاه داده ملی خود می نماید و متعاقبا کشور شما این داده ها را به وسیله شبکه امن پلیس بین الملل (معروف به I-24/7) با اینترپل به اشتراک می گذارد و به پایگاه داده SLTD (سامانه گذرنامه های مفقوده و مسروقه) اینترپل می رود.

مقام های اجرایی در مبادی ورودی، مانند فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی در کشور های عضوسازمان اینترپل می توانند یک سند مسافرتی را در بانک اطلاعاتی SLTD آنالیز نمایند تا در عرض چند ثانیه نتیجه گرفته و ببینند آیا این سند معتبر است یا خیر.

اگر جستجو در بانک اطلاعاتی مثبت (مفقوده یا مسروقه) اعلام شد، پلیس می تواند اقدامات پیگیری را انجام دهد، به عنوان مثال برای سؤال یا آنالیز های بعدی از ادامه سفر، فرد جلوگیری می نماید.

اگر گذرنامه گمشده را به پلیس و یا مقام های دیگر گزارش داده اید و دوباره آن را پیدا کردید، موضوع را به پلیس گزارش دهید و سعی کنید با آن سفر نکنید چراکه مطابق با رویه ها و مقررات ملی کشور خود، دیگر برای سفر معتبر نخواهد بود.

چنانچه قصد دارید از گذرنامه که قبلا مسروقه گزارش شده دوباره بهره ببرید، پلیس مرزی می تواند شما را برای آنالیز اسناد، متوقف کند که باعث ایجاد استرس و اتلاف وقت شما خواهد شد، بدون اینکه هیچ تضمینی برای ادامه سفر خود داشته باشید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 651

به "چگونگی حفظ اسناد و مدارک مسافرت خارج از کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی حفظ اسناد و مدارک مسافرت خارج از کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید