معضل قراردادهای 30 روزه و 90 روزه کارگران

به گزارش مجله نایس پاتوق، رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با بیان اینکه هم اکنون نزدیک به 95 درصد قراردادهای کارگری موقت است، گفت: قراردادهای 30 روزه و 90 روزه به معضلی برای کارگران تبدیل شده است.

معضل قراردادهای 30 روزه و 90 روزه کارگران

اولیا علی بیگی در گفت و گو با خبرنگار مجله نایس پاتوق، عدم امنیت شغلی را یکی از مهمترین مسائل جامعه کارگری دانست و اضافه نمود: این عدم امنیت شغلی عمدتا از قراردادهای موقت منشا می گیرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از 95 درصد کارگران قرارداد موقت دارند، یادآور شد: این قراردادها یک ماه، سه ماه و یا شش ماهه است.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور ادامه داد: این شیوه قرارداد باعث می گردد کارگران نتوانند حتی برای یکسال آینده زندگی خود برنامه ریزی نمایند.

علی بیگی از دست رفتن کرامت کارگران را مهمترین پیامد قراردادهای موقت دانست و اعلام کرد: به علاوه کارگری که قرارداد موقت دارد نمی تواند از خواسته ها و حقوق صنفی خود دفاع کند و اگر چنین کاری انجام دهد پس از سرانجام قرارداد خود، با عدم احتیاج از سوی کارفرما روبرو می گردد.

وی عنوان نمود: بر اساس آمار مرکز آمار، بیشترین میزان اخراج و تعدیل نیرو نیز مربوط به همین کارگران دارای قرارداد موقت است و به نظر می رسد این قرارداد موقت به آسان ترین شیوه برای حل مسائل کارگاه ها تبدیل شده است.

وی خواهان اصلاح این وضعیت شد و گفت: درخواست ما این است که برای کارهایی که ماهیت دائم دارند قرارداد دائم در نظر گرفته گردد.

علی بیگی اضافه نمود: طبیعی است که برای کارهای موقت مانند کارهای بنایی ساختمان، کارهای کشاورزی و ... که فصلی و موقت هستند درخواست قرارداد دائم نداریم.

وی معتقد است که برای برطرف این مسائل یا باید بر اساس توصیه سازمان جهانی کار عمل کنیم و یا مجلس و دولت پای کار بیایند.

به گفته علی بیگی، بر اساس قوانین سازمان جهانی کار شغلی که بیش از سه سال ادامه داشته باشد ماهیت دائم دارد و قراردادش هم باید دائم باشد و این در حالی است که ما در کشور کارهایی داریم که فرد پنج سال و حتی تا 20 سال است با قرارداد موقت در آنها مشغول به فعالیت است.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور اظهار کرد: از سوی دیگر ضروری است مجلس به صورت جدی به ساماندهی قراردادهای موقت کارگران وارد گردد و این موضوع را به صورت یک قانون تبدیل کند که کار دائمی قرارداد دائم داشته باشد.

علی بیگی ادامه داد: متاسفانه در ماده 7 قانون کار، دو تبصره در این زمینه وجود دارد که یکدیگر را نقض می نمایند و این امر زمینه سواستفاده را فراهم کرد.

وی با بیان اینکه در گذشته با معضل قراردادهای سفید امضا هم روبرو بودیم، گفت: خوشبختانه اکنون با رای دیوان عدالت اداری این معضل تا حد زیادی برطرف شده است.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور یادآور شد: بر اساس این رای اگر کارگری مدعی گردد که کارفرما حق و حقوقش را نپرداخته و کارفرما با استناد به امضای کارگر پای قرارداد ادعای پرداخت حقوق را داشته باشد؛ باید حتما اسناد اقتصادی حقوق پرداخت شده را نیز ارائه دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 410

به "معضل قراردادهای 30 روزه و 90 روزه کارگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معضل قراردادهای 30 روزه و 90 روزه کارگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید