خبرنگاران موافقت ائتلاف سعودی با برقراری آتش بس در یمن

به گزارش مجله نایس پاتوق، تهران- خبرنگاران- ائتلاف سعودی چهارشنبه شب خاطرنشان کرد که از تصمیم دولت مستعفی یمن مبنی بر پذیرش برقراری آتش بس در این کشور حمایت می نماید.

خبرنگاران موافقت ائتلاف سعودی با برقراری آتش بس در یمن

به گزارش خبرگزاری عربستان (واس)، ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف سعودی گفت: فرماندهی مشترک ائتلاف از تصمیم دولت [مستعفی] یمن برای پذیرش آتش بسی که به درخواست آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد برای مقابله با پیامدهای شیوع کرونا انجام گرفت، حمایت می نماید.

وی اضافه کرد: فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف از کوشش های مارتین گریفیث نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن برای برقراری آتش بس، کاهش تنش ها و اتخاذ گام هایی عملی برای ایجاد اعتماد میان طرف های یمنی حمایت می نماید.

سخنگوی ائتلاف سعودی در سرانجام مدعی شد که هدف از این اقدام کاهش رنج های مردم یمن و مقابله با شیوع کروناست.

پیشتر، دولت مستعفی یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی که مورد حمایت عربستان سعودی است از پیشنهاد توقف درگیری ها در یمن استقبال نموده بود.

همچنین محمد علی الحوثی رییس کمیته عالی انقلاب یمن نیز در حساب توییتری خود نوشته بود: ما از درخواست دبیرکل سازمان ملل استقبال و از توقف حملات آمریکایی، انگلیسی، سعودی، اماراتی و هم پیمانان آنها (به یمن) حمایت می کنیم.

دبیرکل سازمان ملل متحد دوشنبه گذشته خواهان توقف فوری همه درگیری ها در سراسر دنیا برای مقابله با همه گیری کرونا به ویژه در مناطق جنگ زده شد.

گوترش در نشست خبری آنلاین خود خواهان آتش بس فوری در سراسر دنیا برای مقابله با شیوع کرونا شد و گفت: وقت آن است که درگیری های مسلحانه را قرنطینه و با هم روی مبارزه برای نجات جانمان تمرکز کنیم.

وی تأکید کرد که مردم گرفتار در منازعات مسلحانه که در سراسر دنیا در حال روی دادن است، جزو آسیب پذیرترین اقشار هستند و بیشترین خطر مرگ ومیر ناشی از این ویروس در این مناطق است.

عربستان با همراهی امارات متحده عربی، بحرین، سودان و آمریکا در ششم فروردین سال 1394 با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی- آمریکایی، تجاوز خود به کشور یمن را شروع کرد اما ظرف تقریباً پنج سال گذشته به استثنای امارات و آمریکا، سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند و ابوظبی نیز هم اکنون از یک همپیمان قدیمی به یک رقیب رو در روی ریاض در جنوب یمن تبدیل شده است.

بر اثر تجاوز عربستان به یمن، تا به امروز هزاران یمنی به شهادت رسیده اند و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قحطی در این کشور به عظیم ترین فاجعه انسانی در دنیا تبدیل شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 887

به "خبرنگاران موافقت ائتلاف سعودی با برقراری آتش بس در یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران موافقت ائتلاف سعودی با برقراری آتش بس در یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید