جزئیات شیوه جدید پذیرش کرونایی ها در بیمارستان ، بعضی بیمارستان ها در لبه تیغ

به گزارش مجله نایس پاتوق، رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت با اشاره به شرایط تختهای بیمارستانی کرونایی در خیز چهارم بیماری در کشور، گفت: طبق پروتکل جدیدی که ابلاغ شده، بیمارانی که در ابتدای بیماری قرار دارند و در مرحله اولیه هستند، به اورژانس بیمارستان یا در کلینیک های تنفسی آمده، در آنجا پزشک متخصص بیمار را ویزیت می نماید، دارو برایشان تجویز می گردد. بر این اساس بیمار روزانه مراجعه نموده و داروهای تزریقی شان را دریافت می نمایند و سپس به منزل بازمی گردند.

جزئیات شیوه جدید پذیرش کرونایی ها در بیمارستان ، بعضی بیمارستان ها در لبه تیغ

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکتر رضا گلپیرا، درباره شرایط تخت های بیمارستانی کرونا، گفت: در حال حاضر تعداد بیمارستان ها بسیار زیاد است، اما هنوز به جایی نرسیده ایم که اعلام کنیم که ظرفیت تخت های کرونا در بیمارستان ها کاملا پُر شده و ما هنوز هم تخت عادی و هم تخت آی سی یو خالی هم در سطح کشور و هم در تهران داریم. در بسیاری از شهرستان ها داریم به لبه تیغ نزدیک می شویم، اما هنوز اوضاع به آنجا نرسیده است.

وی تاکید نمود: هنوز تخت های کرونایی کاملا پر نشده و در حال مدیریت تخت ها هستیم. در عین حال در حال آماده کردن تخت های جدید عادی و آی سی یو هستیم.

چرا در پیک های قبلی مردم از نقاهتگاه استفاده نکردند؟

لزوم استفاده از هتل ها در شرایط فعلی؛ سازمان گردشگری یاری کند

وی درباره احتیاج به ایجاد نقاهتگاه یا بیمارستان های صحرایی برای بستری بیماران مبتلا به کرونا، گفت: در حال حاضر لزومی به ایجاد بیمارستان صحرایی نیست، اما در زمینه نقاهتگاه باید توجه کرد که بسیاری از دوستان اعتقادی به نقاهتگاه ندارند. زیرا شاید نتوانستیم در کشورمان نقاهتگاهایی را فراهم کنیم که مانند نقاهتگاه های کشورهای دیگر دارای امکانات مناسبی باشند. این موضوع همیاری چند سازمانی احتیاج دارد.

مردم باید در نقاهتگاه احساس آرامش نمایند. در ابتدای کرونا که نقاهتگاه های بسیار عظیم ایجاد کردیم، شرایط به گونه ای بود که هیچ یک از افراد رغبت نکردند که در نقاهتگاه بمانند. نکته اینجاست که نقاهتگاه باید ساختاری داشته باشد که برای پذیرش ماندگاری مردم مناسب باشد.

گلپیرا گفت: اگر واقعا سازمان گردشگری می توانست یاری کند، هماهنگ می کرد و از هتل ها استفاده می کردیم، خوب بود، اما این موضوع احتیاج به همکاری بین بخشی دارد. البته این موضوع باید در سطح ستاد مطرح گردد، من به شخصه فکر می کنم که این اقدام می تواند موثر باشد. به هر حال وقتی مردم می خواهند در جایی به نام نقاهتگاه استراحت نمایند، امکاناتی مانند فضای مناسب، حمام، سرویس بهداشتی مناسب و... داشته باشد.

وقتی نقاهتگاهی 100 تخت داشته باشد، اما چهار سرویس بهداشتی و یک حمام داشته باشد، مردم راحت نیستند و باید این موارد رعایت گردد. اگر واقعا بگردد چنین جایی را فراهم کرد که توانایی سرویس دهی مناسب به مردم را داشته باشد، از نظر من اکنون وقت خوبی برای ایجاد چنین جایی است.

پروتکل بیمارستانی جدید برای مبتلایان به کووید-19

چرا بعضی کرونایی ها در بیمارستان بستری نمی شوند؟

وی درباره نحوه بستری بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان ها و ایجاد مراکز مراقبت حاد تنفسی برای بیمارانی که بدحال نیستند اما احتیاج به دارو دارند، اظهار کرد: طبق پروتکل جدیدی که ابلاغ شده، بیمارانی که در ابتدای بیماری قرار دارند و در مرحله اولیه هستند و حال شان بد نیست، اما بیماری در آنها شکل گرفته است، به جای اینکه او را روی تخت بیمارستان بستری نگه داریم و از این جهت که بتوانیم تخت را به یک بیمار بسیار بدحال اختصاص دهیم، این افراد را که در مراحل اولیه بیماری هستند، به اورژانس بیمارستان یا در کلینیک های تنفسی که اکنون در تمام بیمارستان های دولتی آن ها را راه اندازی کردیم، می آوریم، در آنجا پزشک متخصص بیمار را ویزیت می نماید، دارو برایشان تجویز می گردد. بر این اساس بیمار روزانه مراجعه نموده و داروهای تزریقی شان را دریافت می نمایند و سپس به منزل بازمی گردند.

گلپیرا گفت: در عین حال در بیمارستان هم سیستمی آماده شده تا اگر احیانا حال بیمار بد شد، با بیمارستان تماس می گیرد و اگر دچار مشکل شدند در همان بیمارستانی که پرونده دارند، بستری می شوند. اگر حال شان رو به بهبود بود که بین سه تا پنج روز داروهایشان را دریافت نموده و بقیه دوران نقاهت شان را در منزل می گذرانند.

این اقدام به ما یاری زیادی می نماید که بار اضافه ای را که اکنون به بیمارستان ها تحمیل می گردد، کاهش دهیم. در حال حاضر اگر به بسیاری از بیمارستان های ما مراجعه کنید، شاهدید که بیماران خوش حال هستند که علائمی در آن ها ظاهر شده و درگیری های بسیار جزئی دارند، در بیمارستان دارو می گیرند و بعد به خانه رفته و تحت مراقبت ها و معاینات روزانه قرار می گیرند. به طوری که هم با آنها تماس گرفته می گردد و هر روز صبحی که مراجعه می نمایند، دوباره معاینه می شوند.

خطر رفت و آمد کرونا مثبتها و لزوم ایجاد نقاهتگاه با امکانات مناسب

وی درباره خطر رفت و آمد این بیماران از خانه به بیمارستان و احتمال انتقال بیماری، گفت: این موضوع درست است و این خطر وجود دارد. به هر حال رفت و آمد این بیماران خطراتی دارد، اما اکنون در این شرایط این اقدام یکی از روش هایی است که تصمیم گیری و ابلاغ شد. به هر حال این خطر هم وجود دارد و به همین دلیل اگر می توانستیم در جایی مانند نقاهتگاه یا هتل مناسب این بیماران را نگهداری نموده و تیم پزشکی را در آنجا مستقر می کردیم تا بیماران طی این چند روز در آنجا نگهداری شوند، بهتر، مفیدتر و موثرتر بود.

علامت خفیف داشتید، در خانه بمانید

گلپیرا در ادامه تاکید نمود: مردم در اولین لحظه ای که علامت دار شدند، به مراکز 16 ساعته مراجعه نموده و معین تکلیف شوند که آیا بیماری شان شدید است یا خیر. زیرا بعضی مردم به اشتباه صبر می نمایند تا بیماری در آن ها سنگین گردد و بعد مراجعه می نمایند، اما اگر در شرایط عادی بودند و فقط یک ضعف مختصر و علائم سرماخوردگی مختصر دارند، در خانه بمانند؛ اما به محض اینکه احساس کردند حال شان دارد سنگین می گردد، تنفس شان راحت نیست، دردشان دارد زیاد می گردد و سردرد شدید یا تنگی نفش پیدا کردند، سریع یا به مراکز 16 ساعته یا به کلینیک های تنفسی بیمارستان مراجعه نمایند.

وی گفت: بیمارانی که تست شان مثبت شده و هیچ علامت سنگینی ندارند، احتیاج نیست به بیمارستان بیایند، بلکه در خانه بمانند، قرنطینه خانگی داشته باشند، مایعات زیاد بخورند و استراحت نمایند. متاسفانه بعضی افراد وقتی می بینند علامت کم دارند، به سطح شهر می آیند و این بدترین اتفاقی است که دارد می افتد. مردم هر نوع علامتی داشتند، از خانه بیرون نیایند. اگر علامت دار شدید به هیچ وجه از خانه بیرون نروید تا دیگران را آلوده نکنید و اگر علائم تشدید شد به مراکز درمانی مراجعه کنید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 1619

به "جزئیات شیوه جدید پذیرش کرونایی ها در بیمارستان ، بعضی بیمارستان ها در لبه تیغ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شیوه جدید پذیرش کرونایی ها در بیمارستان ، بعضی بیمارستان ها در لبه تیغ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید