افزایش فشارها بر سارگسیان؛ برادر رئیس جمهور سابق ارمنستان متهم شد

به گزارش مجله نایس پاتوق، یک پرونده کیفری جدید علیه برادر سرژ سارگسیان رئیس جمهور سابق ارمنستان در این کشور شروع شد.

افزایش فشارها بر سارگسیان؛ برادر رئیس جمهور سابق ارمنستان متهم شد

به گزارش گروه بین الملل مجله نایس پاتوق، یک پرونده قضایی علیه برادر سرژ سارگسیان رئیس جمهور سابق ارمنستان به اتهام سوء استفاده از قدرت در ارتباط با پروژه ساخت بزرگراه بین ایالتی شمال و جنوب به عنوان گرانترین پروژه حمل و نقل در این کشور باز شده است. لیووا سارگسیان برادر رئیس جمهور سابق هم اکنون تحت تعقیب است.

این اولین پرونده قضایی علیه اقوام و وابستگان رئیس جمهور سابق ارمنستان نیست. آشنایان و بستگان سرژ سارگسیان بلافاصله پس از انقلاب مخملی بهار سال 2018 در کانون اتهامات کیفری قرار گرفتند. آن ها با اتهامات متعددی از جمله کلاهبرداری، قاچاق مواد مخدر، نگهداری غیرقانونی اسلحه، تصرف غیرقانونی اموال و پنهان کردن دارایی هایشان روبرو بوده اند.

جزئیات اتهامات

کمیته تحقیقات ارمنستان روز سه شنبه 10 سپتامبر اعلام نمود که سه نفر به دلیل فعالیت های غیرقانونی در جریان ساخت بزرگ راه شمال - جنوب متهم شده اند.

لیووا سارگسیان، سفیر سیار سابق ارمنستان، متهم است که در انتخاب شرکت های پیمانکاری اعمال نفوذ نموده است و رشوه های دریافتی به خاطر این خدمات را پولشویی نموده است.

این پرونده درباره پروژه برگزاه شمال و جنوب است که بزرگ ترین و گرانترین پروژه حوزه حمل نقل ارمنستان پس از استقلال از شوروی به حساب می آید. بخشی از راستا این پروژه که پیرامون آن پرونده قضایی تشکیل شده است حدود 250 میلیون دلار هزینه دربرداشته است.

بنا بر گزارش کمیته حقیقت یاب انتخاب شرکت های پیمانکاری برخلاف اصول قانونی صورت پذیرفته است. طبق قانون قرار بود پیمانکار اصلی وظیفه انتخاب پیمانکارهای فرعی را برعهده داشته باشد. پیمانکار اصلی این پروژه یک شرکت اسپانیایی است. علاوه بر این، لازم بوده که موافقت شرکت مشاور و مسئولان ذی ربط این پروژه یعنی وزارت حمل و نقل و ارتباطات ارمنستان نیز برای این امر اخذ گردد. اکنون تعیین شده است که این فرآیند ها توسط لیووا سارگسیان اجرا شده است. وی با پیمانکار فرعی پروژه شرکت پولی ترانسپورت متعلق به سورن و گئورگ وارطانیان تبانی نموده است.

بر اساس این گزارش، لیووا سارگسیان از مدیرعامل یکی از شرکت های پیمانکاری 50 درصد از سود این پروژه را خواسته و آن را به وسیله پولشویی دریافت نموده است. لیووا سارگسیان تحت تعقیب اعلام شده و دادخواستی برای صدور حکم دستگیری اش به دادگاه ارائه شده است. برای سورن و گئورگ وارطانیان نیز قرار بازداشت صادر شده است و دادخواستی برای دستگیری آن ها به دادگاه ارسال شده است. تحقیقات برای شناسایی همه افراد درگیر در این پرونده در حال اجرا است.

بزرگ راه شمال - جنوب چیست؟

این بزرگ راه شمال و جنوب ارمنستان را به هم مرتبط می نماید. ارمنستان از شمال با گرجستان همسایه است و به وسیله این بزرگ راه امکان دسترسی به بازارهای دریای سیاه و اتحادیه اروپا فراهم می گردد. از جنوب نیز این بزرگ راه به ایران متصل می گردد. در صورت اتمام این پروژه، ارمنستان به یک کشور ترانزیتی تبدیل می گردد.

کار ساخت و ساز این پروژه از سال 20123 آغاز شد اما تا کنون فقط یکی از 5 فاز آن راه اندازی شده است. از دسامبر سال 2018، ساخت و ساز این بزرگ راه به حالت تعلیق درآمده است.

بر اساس پیش بینی ها این بزرگ راه 490 کیلومتری به بیش از 2 میلیارد دلار هزینه احتیاج خواهد داشت. مقامات ارمنستانی برای تکمیل این پروژه احتیاجمند جذب سرمایه هستند و به احتمال زیاد باید از بانک ها و صندوق های بین المللی وام بگیرند. به گفته کارشناسان، این پروژه بسیار پر هزینه است و در مقابل می گویند که ارمنستان باید در سایر پروژه های استراتژیک نیز سرمایه گذاری کند تا تاثیرات خوبی بر اقتصاد این کشور اتفاق بیفتند.

بر اساس بعضی گزارش ها، هزینه ساخت هر کیلومتر از بزرگ راه شمال - جنوب حدود 3.6 میلیون دلار هزینه خواهد داشت و در مناطق صعب العبور نیز می تواند تا 12 میلیون دلار احتیاج باشد. با این حال، در ژوئیه 2019 مقامات این کشور اعلام نمودند که ساخت این بزرگ راه را مجددا آغاز خواهند کرد.

بستگان سرژ سارگسیان با چه اتهامات دیگری روبرو هستند؟

لیووا سارگسیان هم چنین به اختلاس در مقیاسی بسیار بزرگ نیز متهم شده است. در پرونده ای دیگر، وی به پنهان کردن دارایی هایش که به احتمال به صورت غیرقانونی کسب نموده است، متهم می باشد. آنی و نارک دختر و پسر وی نیز در این پرونده متهم هستند.

در جریان بازرسی منزل نارک سارگسیان قراردادهای سپرده گذاری در یکی از بانک های ارمنستان به ارزش 6.8 میلیون دلار پیدا شده بود. این قراردادها در سه ماهه دوم سال 2017 از سوی وی و خواهرش صورت گرفته بود. با آنالیز های صورت گرفته تعیین گشت که لیووا سارگسیان پدر آن ها این مبلغ را در اظهارنامه ارائه شده درباره دارایی های خود و خانواده اش در سال 2017 به مقامات ارمنستان اعلام ننموده است. علاوه بر این، افزایش قابل توجهی در اموال و دارایی های آن ها در آن موقع گزارش شد که متناسب با درآمد قانونی آن ها نبود. از این رو آن ها به درآمد غیرقانونی متهم شدند.

نارک سارگسیان به عنوان عضو خانواده یک مقام دولتی، اظهارنامه خود برای سال 2017 را ارئه ننموده و اقدام به پنهان کاری درباره اموالش نموده بود. در گزارش دادستانی ارمنستان در سال 2018 تعیین شد که لیووا، آنی و نارک سارگسیان به صورت غیرقانونی دارایی هایی کسب نموده اند و 5 حساب به ارزش 19 میلیون لاری، 3.4 میلیون دلار، 600 هزار دلار، 1.9 میلیون دلار و 744 هزار دلار را اظهار ننموده اند.

پرونده هایی علیه برادر رئیس جمهور سابق الکساندر سارگسیان (63 ساله) و فرزندانش نیز آغاز شده است.

در ژوئیه سال 2019، درخواست بازداشت آرا میناسیان که از سوی دادستانی ارائه شده بود به تایید دادگاه رسید. وی پدر داماد سرژ سارکسیان است. میناسیان سال ها رئیس یک مرکز پزشکی در ایروان بود. پس از انقلاب مخملی سال گذشته میلادی، از سمت خود برکنار شد. وی به اختلاس در مقیاس بزرگ، سوء استفاده از قدرت و جعل اسناد متهم شده است. دولت وی را متهم نموده که حدود 426 میلیون دلار به دولت خسارت وارد نموده است.

در دوران ریاست جمهوری سرژ سارگسیان مطرح بود که بسیاری از فعالان مالی می بایست 50 درصد از سود خود را به ساشیک سارگسیان یکی دیگر از برادران رئیس جمهور سابق می دادند. پس از تغیر قدرت در این کشور، اقداماتی برای بازگرداندن این وجوه به دولت اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: nicepatogh.ir شناسه مطلب: 373

به "افزایش فشارها بر سارگسیان؛ برادر رئیس جمهور سابق ارمنستان متهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش فشارها بر سارگسیان؛ برادر رئیس جمهور سابق ارمنستان متهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید